panasonic DL2450 CR2450N ECR2450 BR2450 BR2450-1W KCR2450, Lithium batteries wholesale 100 pack
Product Description
100 Panasonic CR2450 DL2450 CR2450N ECR2450 BR2450 BR2450-1W KCR2450 3V Lithium Coin Cell Batteries - wholesale
Super Fresh Long Lasting Batteries
Features & Specifications:
  • Perfect for watches, remote starters, calculators and other small electronics
  • Low self-discharge rate gives battery incredibly long shelf life
  • Battery Size: CR2450
  • Battery Chemistry: Lithium Manganese Dioxide (LiMnO2)
  • Nominal Voltage: 3.0V
  • Nominal Capacity: 620 mAh
  • Operating Temperature Range: -22°F to 140°F (-30°C to 60°C)
  • Shelf Life: 10 Years
  • Dimensions:Weight: 0.22 oz. (6.3 g)
    • Height - 0.96" (24.5 mm)
    • Diameter - 0.2" (5 mm)